W Parafii pw. Krzyża Św. w Czułowie Służba Liturgiczna podejmuje posługi podczas mszy codziennych i podczas liturgii niedzielnej. Każdy z ministrantów zobowiązuje się do wypełniania planowej służby podczas dowolnie wybranych Mszy w tygodniu i w Niedzielę, ustalonej planem. Bywają Ministranci, którzy podejmują codzienną posługę liturgiczną. Plan ustalany jest na początku roku szkolnego i bywa zmieniany w zależności od indywidualnych potrzeb ministranta. Jest podany do wiadomości w gablocie ministranckiej i na stronie internetowej parafii.
Kandydaci poznają stopniowo i doskonalą postawy i gesty stosowane w trakcie liturgii, spotykając się indywidualnie z przydzielonym animatorem. Obowiązuje zasada stopniowego wdrażania się do świadomego podejmowania obowiązków ministranckich.
W naszej Wspólnocie Ministranckiej chłopcy spotykają się w każdą sobotę o godzinie 9. Spotkania prowadzi ks. Adam Baron, będący jednocześnie opiekunem ministrantów. Na spotkaniach poruszanych jest wiele, bardzo różnych tematów dotyczących zwłaszcza odpowiedniej ministranckiej postawy poza służbą w kościele.
Jeśli więc jesteś zainteresowany pogłębieniem swojej wiary i wiedzy religijnej, przyjdź! Czekamy na Ciebie!
ZASADY, KTÓRYMI KIERUJE SIĘ MINISTRANT
1. Ministrant kocha Boga i dla Jego chwały wzorowo spełnia swoje obowiązki.
2. Ministrant służy Chrystusowi w ludziach.
3. Ministrant zwalcza swoje wady i pracuje nad swoim charakterem.
4. Ministrant rozwija w sobie życie Boże.
5. Ministrant poznaje liturgię i żyje nią.
6. Ministrant wznosi wszędzie prawdziwą radość.
7. Ministrant przeżywa Boga w przyrodzie.
8. Ministrant zdobywa kolegów w pracy i zabawie dla Chrystusa.
9. Ministrant jest pilny i sumienny w nauce i pracy zawodowej.
10. Ministrant modli się za Ojczyznę i służy jej rzetelną pracą.
UWAGI DLA LITURGICZNEJ SŁUŻBY OŁTARZA
Pełniący posługę przychodzą do kościoła przynajmniej 15 minut przed rozpoczęciem liturgii. Czas ten przeznaczamy na modlitwę, na duchowe przygotowanie się do uczestnictwa w Eucharystii lub nabożeństwie oraz na ubranie się, przygotowanie potrzebnych.
Przychodząc do kościoła, udają się najpierw przed tabernakulum, aby oddać pokłon Chrystusowi. Powinni więc wchodzić głównym wejściem do kościoła. Jeżeli ktoś wchodzi przez zakrystię, to nie przyklęka w kąciku, lecz udaje się przed ołtarz, gdzie jest obecny Gospodarz tego domu.
Udział służby liturgicznej we Mszy świętej nie może ograniczyć się do wykonywania powierzonych im czynności. Posługa ma ich prowadzić do pełniejszego włączania się w święte obrzędy, aby uczestniczyć w nich świadomie i owocnie.
Spełnianie określonych czynności w liturgii nie może mieć charakteru występu, lecz posługi. Należy więc podkreślać przekazywaną treść, a nie samego siebie.
Wszyscy członkowie zespołu liturgicznego biorą uczestniczą w całej liturgii na swoich miejscach. Do zakrystii wychodzą tylko w razie konieczności.
Swoje czynności wykonują we właściwym czasie, bez pośpiechu, nigdy przed zakończeniem czynności poprzedzającej.
Do Komunii Świętej przystępują pierwsi przed pozostałymi wiernymi.
Swoją postawą i zachowaniem się dają wiernym przykład właściwego i pełnego uczestnictwa w Eucharystii.